Porady - 25 października 2019

Karta Octopus w Hongkongu

Wybierasz się do Hongkongu? Dowiedz się jak płacić mniej!

Po przylocie powinniśmy zaopatrzyć się w kartę Octopus. Jest to karta, dzięki której możemy nie tylko szybciej i taniej podróżować po Hongkongu, ale również dokonywać płatności w najpopularniejszych sklepach spożywczych, a nawet cukierniach i restauracjach typu ‘take out’. Można ja kupić na stoiskach oznaczonych logo MTR.

Kupując kartę, oprócz kwoty doładowania, którą chcemy przeznaczyć na bilety/zakupy musimy opłacić 50HKD depozytu. Podczas zwrotu karty zostaną nam wypłacone w gotówce środki pozostałe na karcie oraz depozyt pomniejszony o 9HKD tzw ‘refund fee’. Zwrotu można dokonać w dowolnym punkcie z doładowaniami, bądź w punkcie MRT na lotnisku.

Karta obowiązuje na przejazdy każdym środkiem komunikacji miejskiej, włącznie z promem łączącym wyspie Hongkong z kontynentem. Ceny przejazdu metrem są uzależnione od ilości stacji (kartę odbijamy przy wsiadaniu i wysiadaniu), bilety autobusowe kosztują zawsze tyle samo, bez względu na przejechaną odległość (najczęściej opłate uiszczamy przy wysiadaniu).

Podczas użytkowania karty, możemy łatwo kontrolować stan konta. Przy każdym użyciu karty na czytniku wyświetli się kwota pobrana za przejazd.

Transfer z lotniska do centrum Hongkongu.

Aby dostać się do centrum miasta mamy do wyboru dwie opcje: szybką i budżetową.

  1. Szybka – metro, Airport Express
    Jest to droga najbardziej promowana zarówno na lotnisku jak i w internecie. Podróż trwa niecale pół h, ale pamiętajmy, że gdy oszczędzamy czas to najczęściej pieniążek płynie. Koszt biletu to 110HKD przy płatności kartą Octopus.
  2. Budżetowa – autobus (A21, A22 lub A29)
    O przystanek autobusowy trzeba dzielnie pytać informację na lotnisku, ponieważ nie jest już tak dobrze oznaczony jak trasa do metra. W zależności od tego gdzie planujemy wysiąść, nasza podróż potrwa 50-70 minut. Cena biletu to 33HKD, można zapłacić kartą Octopus bądź gotówką, jednak kwota musi być odliczona. Z autobusów można korzystać od 5-tej rano do 23-ciej, jeżdżą co ok 15 minut, w zależności od pory dnia.

Jeżeli mamy tylko przesiadkę w Hongkongu i chcemy spędzić ten czas poza lotniskiem i będziemy pokonywać trasę lotnisko-HK-lotnisko w ciągu jednego dnia, płacąc kartą Octopus, za podróż powrotną zapłacimy 50% mniej.

Najpopularniejsza linia wśród turystów to A21, autobus jeździ przez Sham Mong Road, Nathan Road, Salisbury Road i Chatham Road South.

5/5 - (1 vote)
0 komentarzy Skomentuj
Podobało się? Oceń
5/5 - (1 vote)

Poznaj


Hongkong


Więcej
Co o tym myślisz?

Skomentuj ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane