Djerba TN

+1
Aktualna godzina:
11:34:21
TND
Kurs waluty:
1 PLN = N TND

Dżerba to wyspa położona w Tunezji, która ma długą historię sięgającą co najmniej III wieku p.n.e. Portowe miasto wyspy, Houmt Souk, słynie z tradycyjnej architektury i suków (rynków). Powietrze jest tu chłodne i wilgotne ze względu na położenie w pobliżu Morza Śródziemnego. Djerba ma również wiele naturalnych plaż, na których turyści mogą odpocząć na piaszczystych brzegach i cieszyć się ciepłymi wodami Morza Śródziemnego.

Transport
na Djerbie

Autobusy

“Panie, się nie opłaca czekać” 🙂

  • Koszt przejazdu w zależności od trasy to najprawdopodobniej 1-2 dinary.
  • Autobusy głównie są dla miejscowych dojeżdżających do szkół lub prac.
  • Rozkłady są znane tylko im o ile istnieją, a przystanki nie są oznaczone.
  • Nie istnieje żadna informacja o rozkładzie jakichkolwiek autobusów, nawet na głównym dworcu Houmt Souk

Taxi

Taxi na Djerbie są najpopularniejszym środkiem transportu. Cena za trzaśnięcie drzwiami to 0.5 dinara i tyle samo kosztuje każdy następny kilometr.

Ceny taksówek nie negocjuje się, wsiada się i jedzie z licznika. Nie zdażyło nam się, żeby taksówkarz chciał negocjować cenę przejazdu inaczej niż z licznika ale pojawiały się propozycje jednodniowej wycieczki objazdowej.

Należy wziąć pod uwagę, że w znakomitej większości taksówek nie ma klimatyzacji, często również nie da się otworzyć tylnych okien (brak korbki).

Przykładowe ceny kursów:

  • Strefa hotelowa (północno wschodnie wybrzeże) – Houmt Souk – 10 -13 dinarów (14-18zł)
  • Strefa hotelowa (północno wschodnie wybrzeże) – Djerba Hood- 13 -15 dinarów (14-21zł)

Oferta taksówkarza na wycieczkę półdniową, strefa hotelowa, djerba hood,Guellala Muzeum i powrót około 50 dinarów. Z licznika na tej trasie wyszło nam 35 dinarów (nie skorzystaliśmy z oferty).

Wypożyczenie samochodu

Lokalne wypożyczalnie cenią się za tę przyjemność około 50 EUR za dobę. Biorąc pod uwagę wielkość wyspy i ceny taksówek, wynajęcie samochodu jest nieopłacalne.

Skuter

Cena wypożyczenia to około 40 dinarów / dzień już po negocjacjach. (Często dzień nie znaczy doba, tylko do zmroku czy zamknięcia punktu).

Informacje praktyczne
z Djerby

Gniazdka

Woda w kranie Zdatna do picia ale niesmaczna

Bankomaty

Kantory

Kantory na Djerbie są ogólnodostępne, lotnisko, hotele i lokalne bazary. Kurs wymiany jest ujednolicony przez władze, spread bardzo niewielki i różnice w kursach pomiędzy poszczególnymi punktami wymiany ledwie zauważalne.

Internet i karta SIM

W hotelach internet często dostępny przynajmniej w okolicach recepcji.

Jeżeli chcemy być pewni, że mamy internet w hotelu, warto zakupić kartę SIM. Przykładowo 25GB od Orange to koszt 35 dinarów (50zł)

Formalności
na Djerbie

Wiza

  • darmowa dla Polaków wybierających się w celach turystycznych na okres do 90 dni.

Szczepienia obowiązkowe

Szczepienia zalecane

  • WZW A/B
  • dur brzuszny
  • tężec

Co zobaczyć

Podobało się? Oceń