Hongkong jest specjalnym rejonem administracyjnym Chin, jednak nie potrzebujemy wizy, aby go odwiedzić, nie zapłacimy też na miejscu juanami, a dolarem hongkońskim. Należy do najdroższych miast świata. Przeciętne wynagrodzenie w HK jest 3-krotnie wyższe niż w Chinach, to samo dotyczy cen mieszkań (HK w porównaniu do cen w Szanghaju).
Ze względu na problem stosunku powierzchni HK, a ilością mieszkańców, mieszkania są malutkie, często przypominają akademiki z jedną kuchnią na piętro i łazienką wielkości dużej kabiny prysznicowej. Najtansze pokoje do wynajęcia bardzo często nie mają nawet okna, łóżka mogą być zbyt krótkie aby przeciętny turysta się w nich pomieścił, bo gdy caly pokoj (z łazienką) ma wymiar 1,8mx3m, ciężko tam o choćby szafkę na rzeczy, a co dopiero duże łóżko. W takich warunkach ciężko marzyć o podróży budżetowej i samodzielnym przygotowywaniu posiłków.
Niestety streetfood niezbyt ratuje sytuację turystów, gdyż ceny w najtanszych knajpkach zaczynaja się od 15zł. Jednak nie wiem, czy jestesmy gotowi na ryż z kurzymi łapkami więcej niż raz, ot tak dla samego doświadczenia 😉
Warto zatem przed planowaniem podróży pamiętać, aby nie ‘wrzucać Chin i HK do jednego worka’, aby uniknąć finansowego rozczarowania.
Red Taxi (Kowloon i wyspa Hongkong) 24HKD za pierwsze 2km +1,7HKD za kazde 200m i minutę oczekiwania.
Blue Taxi (wyspa Lantau) 19HKD za pierwsze 2km +1,5HKD za kazde 200m i minutę oczekiwania
Stawki w zależności od ilości przystanków. Najdrozszym odcinkiem jest przejazd pod portem na wyspę Hongkong i spowrotem.
Powiązane artykuły:
Karta Octopus w HongkonguWypłaty z bankomatów banków lokalnych bez prowizji (sprawdź taryfę opłat w swoim banku, najczęściej jest pobierane 3%transakcji za wypłatę w innej walucie).
Kantory ogólnodostępne, czynne najczęściej do 20-22. Na Nathan road oraz w północnej część wyspy Hongkong.
Wyrobienie karty Octopus po przyjezdzie pozwoli nie tylko na wygodne korzystanie z transportu, ale i na płatności w sklepach.